Fraulo Race Timing - Contractor License
Hy-Tek's MEET MANAGER
BCSL American Championship 2008 - 5/9/2008
River Dell High School
Results
Event 1 Boys 400 Meter Hurdles Varsity
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 633 mcveigh, ryan River Dell 56.60 10
2 367 Chediak, Daniel Fort Lee 58.10 8
3 892 Omata, Naoki Tenafly High School 58.40 6
4 372 Derrrig-fennell, W Fort Lee 59.30 4
5 632 mcconnell, dan River Dell 59.80 2
6 525 Estrella, Jeffery RP 1:00.40 1
Event 5 Boys 1600 Meter Run Varsity
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 870 Jee, Seung Yeop Tenafly High School 4:40.10 10
2 888 Mosconi, Dayne Tenafly High School 4:40.20 8
3 623 herman, adam River Dell 4:42.50 6
4 997 Sparkman, Evan Tenafly High School 4:43.10 4
5 977 Mower, Zack Westwood Regional 4:43.70 2
6 364 Bencevi, Elliot Fort Lee 4:44.40 1
Event 9 Boys 100 Meter Dash Varsity
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 285 McDonald, Raldaine Englewood 10.80 10
2 291 Sargent, Andrew Englewood 10.90 8
3 448 Lawrence, Mustafa Queen of Peace H 10.90 6
4 983 Reilly, Morgan Westwood Regional 11.10 4
5 708 Berry, Dan Rutherford High 11.20 2
6 293 Veitch, Damion Englewood 11.40 1
Event 13 Boys 400 Meter Dash Varsity
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 281 Jones, Kandell Englewood 50.30 10
2 633 mcveigh, ryan River Dell 50.70 8
3 983 Reilly, Morgan Westwood Regional 51.20 6
4 711 Cespedes, Mario Rutherford High 51.60 4
5 565 Silva, Isiah RP 53.50 2
6 377 Iosebashvili, Mich Fort Lee 54.00 1
Event 19 Boys 110 Meter Hurdles Varsity
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 367 Chediak, Daniel Fort Lee 14.40 10
2 224 Lloyd, Travis Dumont High School 15.20 8
3 632 mcconnell, dan River Dell 15.50 6
4 862 Harris, Jonathan Tenafly High School 15.80 4
5 406 Song, Henry Fort Lee 16.90 2
Event 21 Boys 800 Meter Run Varsity
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 888 Mosconi, Dayne Tenafly High School 1:58.90 10
2 411 Vasquez, Jeremy Fort Lee 2:00.00 8
3 620 haggerty, james River Dell 2:00.70 6
4 907 Sokolow, Brian Tenafly High School 2:02.70 4
5 968 Koblentz, Dave Westwood Regional 2:03.60 2
6 713 Davis, Gavin Rutherford High 2:03.80 1
Event 25 Boys 200 Meter Dash Varsity
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 285 McDonald, Raldaine Englewood 22.40 10
2 291 Sargent, Andrew Englewood 22.70 8
3 732 Rosario, Savian Rutherford High 23.30 6
4 281 Jones, Kandell Englewood 23.30 4
5 708 Berry, Dan Rutherford High 23.30 2
6 448 Lawrence, Mustafa Queen of Peace H 23.40 1
Event 29 Boys 3200 Meter Run Varsity
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 119 Ali, Sherif Cliffside Park 10:22.50 10
2 123 DeJesus, Robert Cliffside Park 10:23.50 8
3 379 Karapetyan, Aram Fort Lee 10:28.80 6
4 870 Jee, Seung Yeop Tenafly High School 10:40.50 4
5 909 Turpin, Justin Tenafly High School 10:42.10 2
6 888 Mosconi, Dayne Tenafly High School 10:43.20 1
Event 35 Boys 4x400 Meter Relay Varsity
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Dwight Morrow High School 'A' 3:28.50 10
1) 281 Jones, Kandell 2) 291 Sargent, Andrew
3) 280 Hernandez, John 4) 285 McDonald, Raldaine
2 Westwood Regional 'A' 3:28.90 8
1) 969 Leithauser, Eric 2) 962 Burke, Cody
3) 968 Koblentz, Dave 4) 983 Reilly, Morgan
3 Rutherford High School 'A' 3:30.10 6
1) 713 Davis, Gavin 2) 711 Cespedes, Mario
3) 732 Rosario, Savian 4) 705 Arnold, Ryan
4 River Dell Regional High Schoo 'A' 3:31.40 4
1) 619 gibbons, mike 2) 639 schleiger, nick
3) 620 haggerty, james 4) 633 mcveigh, ryan
5 Fort Lee High School 'A' 3:32.80 2
1) 411 Vasquez, Jeremy 2) 377 Iosebashvili, Michael
3) 395 Pawlikowski, Ace 4) 367 Chediak, Daniel
6 Tenafly High School 'A' 3:33.80 1
1) 851 Elkin, Jordan 2) 907 Sokolow, Brian
3) 892 Omata, Naoki 4) 849 Elencweig, Nathan
Event 37 Boys Shot Put Varsity
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 638 rosenbach, nick River Dell 48-10.25 10
2 615 farelli, john River Dell 47-08.00 8
3 616 Fletcher, dan River Dell 45-07.75 6
4 989 Scheetz, Matt Westwood Regional 44-00.25 4
5 404 Shahinian, Dave Fort Lee 42-06.50 2
6 510 Capote, David RP 41-04.00 1
Event 41 Boys Discus Throw Varsity
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 404 Shahinian, Dave Fort Lee 143-03 10
2 638 rosenbach, nick River Dell 142-01 8
3 615 farelli, john River Dell 141-04 6
4 609 baumann, kevin River Dell 135-00 4
5 536 Jacob, Louis RP 120-02 2
6 989 Scheetz, Matt Westwood Regional 111-03 1
Event 45 Boys Javelin Throw Varsity
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 736 Schnek, Carl Rutherford High 162-05 10
2 877 Kim, Kenny Tenafly High School 155-08 8
3 742 Zurla, David Rutherford High 153-07 6
4 506 Aspinwall, Marc RP 153-02 4
5 613 Cortes, Alex River Dell 148-02 2
6 618 galbraith, rob River Dell 145-08 1
Event 49 Boys Long Jump Varsity
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 282 lliams, Marty Englewood 21-02.50 10
2 547 McMillian, Marques RP 20-09.50 8
3 732 Rosario, Savian Rutherford High 20-06.50 6
4 288 Rodgers, Bryan Englewood 20-04.75 4
5 633 mcveigh, ryan River Dell 20-03.25 2
6 844 Doherty, James Tenafly High School 19-10.50 1
Event 53 Boys Triple Jump Varsity
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 547 McMillian, Marques RP 44-05.25 10
2 277 Dowell, Phillip Englewood 43-08.75 8
3 288 Rodgers, Bryan Englewood 43-04.00 6
4 359 Bah, Amadou Fort Lee 41-03.00 4
5 732 Rosario, Savian Rutherford High 40-05.75 2
6 736 Schnek, Carl Rutherford High 39-08.50 1
Event 57 Boys High Jump Varsity
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 547 McMillian, Marques RP 5-10.00 10
2 971 Mayer, Devon Westwood Regional 5-10.00 8
3 359 Bah, Amadou Fort Lee 5-08.00 6
4 844 Doherty, James Tenafly High School 5-08.00 4
5 366 Cabrera, Roberto Fort Lee 5-08.00 2
6 917 Yi, James Tenafly High School 5-08.00 1
Event 61 Boys Pole Vault Varsity
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 529 Giglio, Juan Andre RP 13-00.00 10
2 628 kim, jasom River Dell 12-00.00 8
3 367 Chediak, Daniel Fort Lee 12-00.00 6
4 624 hoey, brad River Dell 12-00.00 4
5 226 McConville, Garret Dumont High School 11-06.00 1.50
5 384 Lansang, Alex Fort Lee 11-06.00 1.50
=========================================================================================
Men - Varsity - Team Rankings - 16 Events Scored
=========================================================================================
1) River Dell Regional High S 101 2) DWIGHT MORROW HIGH SCHOOL 89
3) Fort Lee High School 73.50 4) Tenafly High School 68
5) Ridgefield Park Junior-Sen 48 6) Rutherford High School 46
7) Westwood Regional 35 8) Cliffside Park High Schoo 18
9) Dumont High School 9.50 10) Queen of Peace High Schoo 7